Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
23 sierpnia 2016

Polska-Kazachstan. Potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny

- Wierzymy że ta wizyta dla naszych Państw a przede wszystkim dla przedsiębiorców będzie widocznym znakiem zielonego światła we wzajemnych relacjach gospodarczych - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda otwierając Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Wydarzenie z udziałem Prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa i ponad 500 uczestników, w tym polskich i kazachstańskich przedsiębiorców odbyło się 23 sierpnia 2016r. w Warszawie.Potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny - zaznaczył Prezydent Duda. - Powinniśmy go wykorzystać, aby wzmocnić pozycję gospodarczą naszych krajów - dodał.


- Potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny - zaznaczył Prezydent Duda. - Powinniśmy go wykorzystać, aby wzmocnić pozycję gospodarczą naszych krajów - dodał. Prezydent RP wyraził również przekonanie że wizyta Nursułtana Nazarbajewa będzie doskonałym impulsem do rozpoczęcia szerokiej współpracy między Polską i Kazachstanem. - Kazachstan jest niekwestionowanym liderem gospodarczym w Azji Centralnej, Polska jest liderem w Europie Środkowej - mówił Prezydent. - Patrząc na skalę wzajemnych obrotów i kontaktów gospodarczych, na tę właśnie pozycję, jaką nasze państwa zajmują w swoich regionach, nie ma żadnych wątpliwości, że potencjał wzajemnej współpracy jest ogromny - dodał zachęcając przedsiębiorców do nawiązywania kontaktów biznesowych. Prezydent Duda zaznaczył, że oprócz pogłębiania relacji gospodarczych zależy mu także na rozwoju współpracy w dziedzinie edukacji, m.in. pomiędzy uniwersytetami. Wskazał w tym kontekście m.in. na fakt, że Polska, obok Łotwy, jest obecnie koordynatorem platformy edukacyjnej Unia Europejska–Azja Centralna.Otwieramy nową erę w relacjach Polski z Kazachstanem - mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, rozpoczynając panel gospodarczy.


Prezydent Nazarbajew podkreślił z kolei, że Kazachstan traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego UE. Dodał, że jego kraj jest zainteresowany polskimi doświadczeniami w rozwijaniu małej i średniej przedsiębiorczości. Podkreślił, że w Kazachstanie ten sektor stanowi tylko 30 proc. gospodarki, dlatego wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest priorytetem. Podczas wystąpienia zaznaczył również, że  mimo zmian geopolitycznych zachodzących na świecie, w relacjach pomiędzy Polską a Kazachstanem nie ma żadnych problemów politycznych, ani też gospodarczych.

W ramach Forum odbyły się również dwa panele dyskusyjne: panel gospodarczy oraz regionalny - Otwieramy nową erę w relacjach Polski z Kazachstanem - mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, rozpoczynając panel gospodarczy.Prezydent Nazarbajew podkreślił, że Kazachstan traktuje Polskę jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego UE.


Minister Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu, Żengnys Kasymbek podkreślił, że Kazachstan poszukuje możliwości rozwoju w m.in. sektorze: rolno–spożywczym, energetycznym, maszynowym, farmaceutycznym, petrochemicznym, hutniczym i innowacyjnym. - Mamy 10 specjalnych stref ekonomicznych, w tym Park Technologii i Innowacji, które obejmują wszystkie priorytetowe sektory dla kazachstańskiej gospodarki. Zapraszamy polskich inwestorów do działalności w naszych strefach - powiedział minister.

Do inwestowania zachęcał także prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Bartłomiej Pawlak. - Chcemy wspierać polskie firmy w działalności eksportowej i liczymy, że Kazachstan będzie jednym z kolejnych rynków, które docenią nasi przedsiębiorcy i dostrzegą jego ogromny potencjał biznesowy - zaznaczył prezes PAIiIZ. Zapraszając z kolei inwestorów kazachstańskich do Polski podkreślił bardzo dobry klimat inwestycyjny w naszym kraju. - Polska jest krajem dużym, stabilnym gospodarczo, o ogromnych możliwościach. W tym roku Agencja obsługuje 15% więcej inwestorów niż w 2015 r., co oznacza wciąż rosnące zainteresowanie Polską wśród zagranicznych firm - powiedział.Chcemy wspierać polskie firmy w działalności eksportowej i liczymy, że Kazachstan będzie jednym z kolejnych rynków, które docenią nasi przedsiębiorcy i dostrzegą jego ogromny potencjał biznesowy - zaznaczył prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak


Podczas Forum podpisano 15 umów o współpracy i porozumień na poziomie instytucjonalnym, regionalnym jak również biznesowym pomiędzy Polską a Kazachstanem. Podczas dwudniowej wizyty Prezydenta Republiki Kazachstanu podpisano łącznie 25 umów o wartości 1 mld USD.

Podczas Forum, zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Ambasadę Kazachstanu, Kaznex Invest, PARP oraz PAIiIZ  polscy i kazachstańscy przedsiębiorcy mieli także okazję do spotkań networkingowych i B2B.

Wizyta Prezydenta Kazachstanu byłą pierwszą wizytą głowy państwa - członka Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej po Szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.***

Kazachstan jest jednym z najważniejszych partnerów Polski i jednym z pięciu perspektywicznych rynków zagranicznych wytypowanych przez Ministerstwo Rozwoju. Został on także objęty trzema branżowymi programami promocji (budownictwo, maszyny i urządzenia górnicze, przemysł obronny). Polskie inwestycje w Kazachstanie są warte ok. 130 mln dolarów a zarejestrowanych jest tam około 190 firm z kapitałem polskim. Kazachowie zaś zainwestowali w Polsce - ponad 70 mln dol. Kazachstańscy przedsiębiorcy  inwestują w Polsce głównie w linie technologiczne dla przemysłu spożywczego. (PAIiIZ)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij