Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
18 lutego 2016

Co przyciąga firmy produkcyjne do Polski?

Silne fundamenty gospodarcze i wykwalifikowane kadry, dostępność terenów inwestycyjnych oraz zachęty inwestycyjne to atuty, na podstawie których firmy produkcyjne decydują o inwestycji w Polsce. Takie wnioski płyną z raportu Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce. Autorami opracowania są: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), JLL, EY i Hays Poland.

Przedstawiony dziś w siedzibie PAIiIZ raport Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce jest źródłem istotnych informacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych planujących rozpoczęcie działalności w Polsce. Materiał uwzględnia kluczowe dane brane pod uwagę przez firmy w trakcie procesu decyzyjnego: krótka charakterystyka poszczególnych sektorów gospodarki, rynek pracy, rynek nieruchomości magazynowo - przemysłowych, formy pomocy publicznej, a także warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Rynek pracy

Trzy główne czynniki decydujące o potencjale inwestycyjnym danej lokalizacji to: koszty zatrudnienia, dostępność wykwalifikowanych kadr, dostępność kadr na stanowiskach produkcyjnych oraz znajomość języków obcych. Koszty płac są w Polsce wciąż jeszcze relatywnie niższe w porównaniu do zarobków w Europie Zachodniej. Należy jednak podkreślić, że czynnik płacowy już nie jest głównym argumentem decydującym o inwestowaniu w naszym kraju. Paula Rejmer - Managing Director Expert Perm z firmy Hays Poland, komentuje: Z perspektywy sektora produkcyjnego, specyfika polskiego rynku pracy jest niezwykle atrakcyjna i w dużej mierze jest elementem przesądzającym o ulokowaniu inwestycji w Polsce. Inwestorzy posiadający swoje zakłady w kraju wskazują na dostępność wykwalifikowanej kadry oraz jedne z najniższych kosztów zatrudnienia w Europie. Polska charakteryzuje się wysokim poziomem szkolnictwa wyższego, technicznego oraz zawodowego, co w połączeniu z rosnącą popularnością kształcenia na kierunkach technicznych i inżynieryjnych przekłada się na wyższą podaż wykwalifikowanych specjalistów. Można postulować, że to właśnie dostępność unikalnych kompetencji oraz dobra znajomość języków obcych, połączone z działaniami wspierającymi innowacyjność, przyczynią się do dalszego rozwoju sektora produkcyjnego w Polsce.

Obecnie obserwowane trendy to automatyzacja procesów, rosnące zainteresowanie współpracą biznesu ze szkolnictwem, a także rozwój centrów badawczo-rozwojowych. Zważywszy na atrakcyjne możliwości zawodowe w ramach działalności produkcyjnej w ostatnich latach nastąpił aż 41% przyrost studentów uczelni technicznych.

Zachęty inwestycyjne

Jednym z głównych aspektów decydujących o wyborze lokalizacji pod inwestycję jest dostęp do pomocy publicznej. Jest to pomoc oferowana zarówno ze środków Unii Europejskiej, jak i różnych form wsparcia rządowego, takich jak ulgi od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE), dotacje udzielane w ramach wieloletniego programu wsparcia, a także zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Polska, zdaniem inwestorów zagranicznych – największych światowych przedsiębiorców – pozostaje najatrakcyjniejszym kierunkiem dla inwestycji w naszej części Europy. Świadczą o tym twarde dane i wyniki prowadzonego przez EY od kilkunastu lat badania Atrakcyjność Inwestycyjna Europy. Co roku oceny  inwestorów rosną przekładając się na ich obecność w Polsce i w efekcie na tysiące nowych miejsc pracy, które tworzą. Jednak nadal musimy pracować nad magnesami dla kolejnych inwestycji, bo rywalizacja o te projekty jest niezwykle zacięta. Kluczowe jest tutaj właściwe przewidywanie zrozumienie oczekiwań inwestorów oraz wprowadzenie  rozwiązań, jakie są im oferowane w innych krajach. Trzeba też podkreślić, że z tych zachęt mogą korzystać i korzystają polscy przedsiębiorcy – ci bardzo duzi oraz ci całkiem mali. Warto też wzmacniać system wsparcia w zakresie badań i rozwoju, aby w realny sposób wpływać na decyzje odnośnie tworzenia centrów B+R  i prowadzenia prac badawczych – dodaje Paweł Tynel, Partner EY, lider Działu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych w EY.

Polska jest na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, na 1. miejscu pod względem wolumenu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) oraz na 2. miejscu w EŚW i 3. na kontynencie pod względem liczby miejsc pracy stworzonych dzięki BIZ w 2014 roku. 


Prezentacja raportu "Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce"

Rynek nieruchomości 

Polska jest obecnie 8 rynkiem magazynowym w Europie oraz jednym z najbardziej nowoczesnych, charakteryzującym się szybką dynamika rozwoju, dostępnością i najniższym czynszem w Europie.  Polska to dobra lokalizacja dla firm poszukujących wysokiej klasy powierzchni produkcyjnych. Deweloperzy obecni na polskim rynku specjalizują się w dostarczaniu projektów zbudowanych według konkretnej specyfikacji klienta. Do najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję inwestorów, można zaliczyć strategiczną lokalizację w sercu Europy, rozwijającą się gospodarkę, dużą dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz poprawiającą się infrastrukturę transportową – drogową, jak również lotniczą i portową. Na koniec 2015 roku, całkowita podaż powierzchni magazynowych w Polsce wyniosła 9,77 mln mkw. Największe rynki to: Warszawa (ok. 2,9 mln mkw. w ramach Warszawy Miasta i Okolic Warszawy), Górny Śląsk (1,7 mln mkw.), Poznań (1,6 mln mkw.), Polska Centralna (1,3 mln mkw.) oraz Wrocław (1,3 mln mkw.). 

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo – Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL, wyjaśnia - Nasz rynek charakteryzuje się wysokim standardem i wyposażeniem obiektów, a także bardzo atrakcyjnymi stawkami najmu, co – wraz ze wspomnianymi wyżej czynnikami – niewątpliwie stanowi o atrakcyjności Polski dla firm produkcyjnych. Kluczowi deweloperzy obiektów przemysłowych to duże, międzynarodowe koncerny – Panattoni, Prologis, SEGRO, Goodman, Valad i P3, a także krajowi gracze, tacy jak MLP i BIK z długoletnią tradycją budowy zakładów produkcyjnych.

W 2015 roku łącznie wynajętych było 2,2 miliony metrów kwadratowych powierzchni, z czego 15% czyli około 300 000 metrów kwadratowych to hale produkcyjne wynajmowane przez firmy. 

Inwestycje w sektor produkcyjny 

Inwestycje w sektor produkcyjnym zaprezentowane zostały na podstawie projektów inwestycyjnych obsługiwanych przez PAIiIZ. W 2015 r. przedsiębiorcy wspierani przez Agencję podjęli 56 decyzji o ulokowaniu swoich projektów w Polsce. Łączna wartość tych inwestycji 766,9 mln euro, a zadeklarowane zatrudnienie blisko 9100 nowych miejsc pracy. 57% z tych inwestycji to firmy produkcyjne a 43% to firmy z nowoczesnych usług dla biznesu. 

Obserwowanym trendem jest wzrost liczby projektów z sektora produkcyjnego w porównaniu do wyników z 2014 r. Rośnie też konsekwentnie liczba polskich inwestorów np. w sektorze spożywczym, którzy decydują się na realizację nowych projektów w związku z rosnącymi możliwościami eksportowymi również na dalekie rynki jak np. Japonia, gdzie docenia się jakość polskich produktów. 

Wśród trendów można wymienić rosnące znaczenie reinwestycji wśród całości BIZ, większą skłonność firm produkcyjnych do, tworzenia komórek badawczo-rozwojowych, ponownie rosnące zainteresowanie firm azjatyckich rynkiem polskim. Preferowanymi branżami, w których realizowanych jest najwięcej projektów produkcyjnych są niewątpliwie sektor  motoryzacyjny, lotniczy i spożywczy. Połowa firm ulokowała się na terenach specjalnych stref ekonomicznych licząc na zwolnienie z podatku dochodowego, zaś 16% skorzystało z grantów rządowych. 

50% produkcji przemysłowej w Polsce tworzona jest przez polskie firmy z kapitałem zagranicznym. Prezes PAIiIZ  podkreślił, że Polska po woli staje się ośrodkiem produkcji przemysłowej na Europę, co wynika z potencjału naszego kraju. Od lat głównym parametrem inwestowania w Polsce są stabilność i jakość kadr. Stawiamy na biznes intelektualny. Standardem naszych inwestycji stają się  centra nowoczesnych usług biznesu, inwestycje badawczo – rozwojowe i nowoczesne zakłady przemysłowe – zaznacza Prezes PAIiIZ Sławomir Majman. O roli przemysłu w polskiej gospodarce najlepiej świadczą dane: od 1990 roku, w Polsce czterokrotnie wzrosła wartość produkcji przemysłowej, a eksport zwiększył się 4 razy. Obecnie ponad 2 300 000 Polaków pracuje w różnych gałęziach polskiego przemysłu. Aż 1 750 000 osób jest zatrudnionych w 27 tys. firm z kapitałem zagranicznym. 

Na zakończenie odbyła się dyskusja z udziałem autorów raportu, przedstawiciela inwestora zagranicznego – Volkswagen oraz inwestora polskiego – firmę Indykpol. 


Cały raport dostępny jest pod linkiem:

http://made-in-poland.live.jll.com/


PAIiIZ, Iwona hojnowska-Haponik - Inwestycje produkcyjne w 2015 r.

Prezentacja - Made in Poland - Hays Poland, EY, JLLPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij