Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
4 listopada 2015

Promocja Polski na EXPO 2015 - podsumowanie

- Do Pawilonu Polskiego ustawiały się tłumy. Przyciągnęliśmy aż 1,7 mln odwiedzających. To o ponad połowę więcej niż pierwotnie oczekiwaliśmy - mówił podczas spotkania z mediami prezes PAIiIZ Sławomir Majman, pełniący na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie funkcję Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej. Wspólnie z przedstawicielami Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz województwa podkarpackiego, podsumował on polską prezentację na wystawie w Mediolanie.

Prezentacja Polski na EXPO 2015 w Mediolanie przyciągnęła nie tylko Włochów, czy turystów. Polska zwróciła też uwagę blisko 200 delegacji rządowych z całego świata, których przyjął Komisarz Generalny Sławomir Majman. Jego zdaniem EXPO to jedyne takie miejsce na świecie i czas, kiedy można tak efektywnie i w mniej formalnym stylu uprawiać dyplomację gospodarczą i lobbing na rzecz Polski.

Sercem promocji kraju na Wystawie Światowej stał się Pawilon Polski, który był jednym z największych stoisk narodowych wystawy, co podkreślało pozycję kraju jako gospodarczego lidera Europy Środkowo - Wschodniej. - Obecność Polski na EXPO2015 służyła pokazaniu nowej imperialnej roli polskiego rolnictwa. Jesteśmy przecież  numerem jeden w Unii Europejskie pod względem exportu rolno- spożywczego - tłumaczył prezes Majman. Symbolem polskiego rolnictwa na EXPO stały się jabłka. Codziennie w Pawilonie Polskim, rozdawano aż 700 kilogramów jabłek z 17 ton, które w tym celu przyjechały z Polski. Odwołanie do tych owoców znalazło się w samej bryle budynku - jego ażurowa elewacja przypominała skrzynki na jabłka.


Michał Tabisz: Dla ludzi z całego świata, EXPO było lekcją o naszej część Europy i o regionach, które ją tworzą

O mocnym i wyrazistym programie promocji Polski w Mediolanie, który zasięgiem wychodził daleko poza Polski Pawilon mówił prezes POT Rafał Szmytke. Zwrócił on uwagę na to, że wystawa dała też możliwość zaistnieniu Polski lokalnej na arenie międzynawowej. - Polska jest silna siłą swoich regionów - podkreślał prezes Szmytke. - Dla ludzi z całego świata, EXPO było lekcją o naszej część Europy i o regionach, które ją tworzą - ocenił z kolei Michał Tabisz, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Województwo to październiku zaprezentowało się odwiedzającym Pawilon Polski. Przez 180 dni  wystawy Pawilon gościł nie tylko Podkarpackie, ale i ponad 20 tygodniowych imprez prezentujących  potencjał gospodarczy, gastronomiczny oraz kulturalny i turystyczny polskich województw.

Podczas wystawy, organizatorzy starali się pokazać, jak różnorodna i nowoczesna jest dziś Polska, prezentując obok regionów również sektor nowoczesnych technologii, polską kuchnię i współczesną sztukę - Ważnym puzzlem, z których budowaliśmy wizerunek Polski na EXPO jest design. Wystawa wokół stołu, przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego wprost oczarowała Włochów, prawdziwych koneserów designu - ujawnił prezes Majman.

Przez dwa miesiące w Pawilonie Polski na EXPO rozbrzmiewała muzyka Chopina w wykonaniu między innymi polskich uczestników Konkursu Chopinowskiego. A w jesienne dni Pawilon Polski serwował koneserom filmu prawdziwą ucztę ze współczesnego polskiego kina. Kulminacyjnym momentem polskiej prezentacji na EXPO był 13 września, kiedy całe EXPO świętowało Dzień Polski.

***

Wystawa Światowa EXPO 2015 odbywała się w Mediolanie w okresie od maja do końca października 2015 roku pod hasłem: "Wyżywienie Planety. Energia dla Życia".Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij