Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
4 marca 2015

Polsko-Algierskie Forum Biznesu w Algierze

- Algieria stała się naszym trzecim największym partnerem handlowym w gronie krajów arabskich i drugim w Afryce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas Forum Gospodarczego Polska-Algieria, które odbyło się 4 marca 2015 r. w Algierze. Spotkanie jest jednym z punktów programu misji biznesowej do Algierii, w której z ramienia PAIiIZ uczestniczy wiceprezes Monika Piątkowska.

W 2014 r. obroty towarowe pomiędzy Polską i Algierią wzrosły prawie dwukrotnie i przekroczyły 736 mln dol. W opinii wicepremiera Piechocińskiego dobre wyniki wymiany towarowej były możliwe dzięki aktywności polskich i algierskich firm. - Jest to efekt harmonijnie rozwijających się gospodarek Polski i Algierii w okresie ostatnich kilku lat, które oparły się następstwom kryzysu finansowego z 2008 roku - powiedział.


Spotkanie wicepremiera Janusza Piechocińskiego z ministrem Przemysłu i Górnictwa Algierii Abdessalem Bouchouarebem

Podpisanie Deklaracji Ministerstwa Gospodarki RP i Ministerstwa Przemysłu i Górnictwa Algierii o współpracy

- Tworzymy dogodne warunki dla firm chcących inwestować w Algierii - zaznaczył minister przemysłu i górnictwa Algierii Abdeslam Bouchouareb, który z wicepremierem Piechocińskim dokonał uroczystego otwarcia forum.

Reprezentująca PAIiIZ wiceprezes Monika Piątkowska przedstawiła stronie algierskiej możliwości dwustronnej współpracy w dynamicznie rozwijających się sektorach, m.in. budowlanym, medycznym, farmaceutycznym i spożywczym. - Polska kreatywność, pracowitość i przedsiębiorczość to klucz do rozwoju innowacyjności. Firmy, które biorą udział w naszej misji, są tego doskonałym potwierdzeniem - zaznaczyła wiceprezes.

Polsko-Algierskie Forum Biznesu

Wicepremier Piechociński, przypomniał, że Algieria została objęta projektem „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”, realizowanym w latach 2013-2014. - Chcemy z firmami polskimi wejść do Afryki Północnej; dla każdej grupy przedsiębiorców mamy czytelną ofertę - dodał wicepremier.

Wicepremier Piechociński przypomniał także o realizowanym projekcie „Go Africa”. - Widzę tu możliwość wykorzystania doświadczeń przedsiębiorców algierskich, którzy mogliby - z udziałem polskich partnerów - przyczynić się do zwiększenia obecności Polski na kontynencie afrykańskim - powiedział.

Polsko-Algierskie Forum Biznesu

W programie forum znalazły się również wystąpienia przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej, Algierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CACI), Algierskiej Agencji Rozwoju Inwestycji (ANDI).

W misji biorą udział 34 firmy m.in. z sektora budowlanego, renowacji zabytków, stolarki okienno-drzwiowej, kolejowego, IT, motoryzacyjnego, maszynowego, medycznego, energetycznego.

Po oficjalnej części forum Ministerstwo Gospodarki RP i  Ministerstwo Przemysłu i Górnictwa Algierii podpisały porozumienie o współpracy.(MG/PAIiIZ)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij