Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 grudnia 2014

Polska misja w Indiach - Mumbaj

- W ciągu dwóch lat chcemy podwoić obroty handlowe pomiędzy Polską a Indiami, a w perspektywie pięciu lat zwiększyć je pięciokrotnie – mówił w poniedziałek w Mumbaju sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Jerzy Pietrewicz, podczas konferencji dotyczącej partnerstwa handlowego między oboma krajami. - Współpraca państw o tak dobrej sytuacji gospodarczej wydaje się czymś naturalnym i może przynieść wiele korzyści obu stronom - dodała wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska.

Konferencja "Enhancing Trade Cooperation between India and Poland" to kolejny punkt programu polskiej misji gospodarczej, która od 12 grudnia przebywa w Indiach. W skład delegacji wchodzą przedstawiciele administracji oraz polscy przedsiębiorcy, którzy na miejscu spotykają się z indyjskimi przedsiębiorcami.


Konferencja "Enhancing Trade Cooperation between India and Poland" w Mumbaju

- Polski rząd przykłada  wielką wagę do rozwoju  zarówno  stosunków politycznych, jak i biznesowych pomiędzy Polską a Indiami. Szczególnie teraz, po zmianach, które nastąpiły w tym kraju, dostrzegamy szanse na nowe otwarcie na biznes, rozwój przedsiębiorczości i współpracę z Polską - powiedział podczas konferencji wiceminister Pietrewicz.


Wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska podczas konferencji
w Mumbaju

Wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska podkreśliła, że obie gospodarki rozwijają się w szybkim tempie, co stwarza możliwość jeszcze głębszej współpracy. - Jednym z największych aktywów Polski jest kapitał ludzki. Polacy są innowacyjni, otwarci, kreatywni i pracowici - przypomniała wiceprezes. Dodała ona również, że Polska ma silne podstawy gospodarcze, mocny system bankowy i stabilną sytuację polityczną, a to tworzy dobre warunki dla kapitału z zagranicy. Wśród inwestorów zagranicznych w Polsce są już firmy z Indii. – Wśród krajów, z których jest najwięcej projektów inwestycyjnych prowadzonych przez PAIiIZ, Indie są na szóstym miejscu. Obecnie pracujemy nad siedmioma projektami inwestycyjnym z tego państwa o łącznej wartości ponad 10 mln euro. Mogą one stworzyć ponad dwa tysiące miejsc pracy - ujawniła wiceprezes PAIiIZ.

Jak poinformował wiceminister Pietrewicz, Polska ma ambitny cel, by w ciągu dwóch lat podwoić obroty handlowe pomiędzy oboma krajami, a w perspektywie pięciu lat zwiększyć je pięciokrotnie. Dlatego - jak zaznaczył - niezwykle ważne są inwestycje kapitałowe biznesu polskiego w Indiach. - Dołożymy starań, aby powołać bank eksportowo-importowy. Zapowiedział to już premier Janusz Piechociński. Polski rząd, ambasador w Indiach dokładają też starań, aby otworzyć bezpośrednie  połączenie lotnicze z  Warszawy do Indii - mówił wiceminister.

Podczas konferencji obecni byli również polscy przedsiębiorcy. Ta „silna reprezentacja z Polski” - jak przekonywała wiceprezes PAIiIZ - bierze udział w misji do Indii. - Są to przedsiębiorcy z sektora budowlanego, meblarskiego, maszynowego, kosmetycznego i spożywczego. Wiem, że wszystkie te firmy chcą współpracować z firmami indyjskimi - zaznaczyła wiceprezes.


Wiceminister Gospodarki Jerzy Pietrewicz i prezes All India Association of Industries,
wiceszef WTC Mumbai Vijay Kalantri

Również prezes All India Association of Industries i wiceprezes World Trade Center Mumbai Vijay Kalantri przekonywał, że przed Indiami i Polska stoją duże szanse na większą współpracę gospodarczą. Wśród sektorów wymienił m.in. przemysł wydobywczy, spożywczy, inżynieryjny, motoryzacyjny. - W Polsce znajdują się specjalne strefy ekonomiczne i możemy je wykorzystać jako bramę do wejścia na inne europejskie rynki. Indyjscy producenci, firmy inżynieryjne, tekstylne i inne mogłoby zainwestować w Polsce i stamtąd współpracować z innymi europejskimi krajami, ponieważ Polska jest częścią Unii Europejskiej - dodał.

Dotychczas największe inwestycje indyjskie lokowane były w sektorze usług informatycznych i BPO. W ubiegłym roku PAIiIZ zamknęła dwa indyjskie projekty z sektora BPO: indyjski gigant informatyczny Infosys poszerzył swoje centrum obsługi z 1700 do 2000 pracowników, a WNS Global Services stworzył 500 miejsc pracy w Gdańsku. W Polsce zainwestowali również ZenSar Technologies, HCL Technologies, WIPRO i UFLEX, który w naszym kraju otworzył największą linię produkcyjną folii na świecie.


Mumbaj, rozmowy B2B

Również polskie firmy wykazują spore zainteresowanie inwestycjami na rynku indyjskim. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) produkujące na indyjski rynek materiały opatrunkowo - higieniczne, utworzyły z indyjskim partnerem spółkę BELLA INDIA. Firma „Can-Pack” produkująca opakowania uruchomiła fabrykę w Pune. W Bangalore firma VTS otworzyła biuro oraz centrum sprzedaży i serwisu urządzeń i systemów klimatyzacyjnych.

Część delegacji została zorganizowana przez PAIiIZ w ramach projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, Działanie I.4 Promocja i Współpraca, Komponent Promocja. (PAIiIZ/PAP)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij