Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
12 grudnia 2014

Owocne rozmowy w New Delhi

Dobre wieści z Indii: Hindusi są zainteresowani kupowaniem polskich jabłek, ich przetworów i innych produktów spożywczych. Prezentacja polskiej żywności robi furrorę na konferencji w New Delhi.

W piątek w New Delhi rozpoczęła się polska misja gospodarcza, organizowana m.in. przez PAIiIZ i Ministerstwo Gospodarki, które reprezentują wiceprezes Agencji Monika Piątkowska i sekretarz stanu w MG Jerzy Pietrewicz.


Sekretarz stanu Jerzy Pietrewicz podczas konferencji promującej polską markę
(źródło: Marcin Obara, PAP)

W programie pierwszego dnia misji znalazła się konferencja promująca polską markę i polskie towary, m.in. z sektora spożywczego, ICT i wyrobów medycznych oraz rozmowy B2B polskich i indyjskich przedsiebiorców. - Już wiemy, że miody, w tym miody pitne, a także owoce, słodycze, dżemy i powidła spotkały się z dużym zainteresowaniem strony indyjskiej - powiedziała wiceprezes Monika Piątkowska podsumowując spotkanie.

Prezes spółki Sad Sandomierski Wojciech Borzęcki po spotkaniach z hinduskimi biznesmenami powiedział, że część produktów będzie można sprzedać w Indiach. Podkreślił, że ze względu na dużą odległość od Polski i długi czas transportu, Hindusom można zaoferować między innymi całkowicie naturalne soki jabłkowe.

Wiceminister Pietrewicz spotkał się m.in. z indyjskim ministrem ds. stali Narendrą Singh Tomarem i przedstawicielami indyjskiego biznesu. Rozmawiali o udziale polskiego sektora górniczego w modernizacji indyjskich kopalń oraz hinduskich inwestycjach kapitałowych w niektórych polskich kopalniach.

Jak powiedział wiceminister, obecnie Indie produkują ok. 90 mln ton stali, a w perspektywie 10 lat chcą zwiększyć produkcję do 300 mln ton. - Aby tę stal wyprodukować potrzeba węgla koksującego, ale też energii, której produkcja również wymaga węgla. Indie stawiają głównie na energetykę węglową, potrzebują tego surowca i chcą go kupować - powiedział po spotkaniu.


- Już wiemy, że miody,w tym miody pitne, a także owoce, słodycze, dżemy i powidła spotkały
się z dużym zainteresowaniem strony indyjskiej - powiedziała wiceprezes Piątkowska
(źródło: Marcin Obara, PAP)

Wiceprezes Piatkowska dodała, że istnieje możliwość nawiązania dwustronnej współpracy przy modernizacji indyjskich kopalń: - Hinduscy inwestorzy, modernizując swoje kopalnie mogą nawiązać współpracę w zakresie restrukturyzacji i produkcji węgla na swoje własne potrzeby - zaznaczyła.

Wiceminister powiedział również, że Indie zainteresowane są kupowaniem kopalń za granicą. - Hindusi przyjrzą się także polskiemu rynkowi. Przykładowo, kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie zamykana. Być może, byłby to obszar potencjalnego zainteresowania kapitału hinduskiego, który chciałby zainwestować w rozwój tej kopalni. Jeśli byliby zainteresowani, to pozwoliłoby to kopalni przetrwać i stworzyć nowe miejsca pracy - powiedział.

Wyroby przemysłu metalurgicznego (żelazo, żeliwo i stal) zajmują jedną z głównych pozycji w polskim eksporcie do Indii. W 2013 r. wzajemne obroty handlowe wzrosły o 3%.

Polska misja biznesowa do Indii trwa do 16 grudnia. (PAP/PAIiIZ)

Część delegacji została zorganizowana przez PAIiIZ w ramach projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, Działanie I.4 Promocja i Współpraca, Komponent Promocja.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij