Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
9 października 2014

Polska potrzebna Afryce, Afryka Polsce

- Wymiana handlowa Polski z państwami afrykańskimi to ok. 1% - to za mało. W ciągu trzech lat powinniśmy dojść do 3% - mówił prezes PAIiIZ Sławomir Majman otwierając poświęconą możliwościom współpracy z krajami Afryki konferencję.

Według danych Ministerstwa Gospodarki obroty handlowe z Afryką w 2013 roku były wyższe o ponad 22% w porównaniu z rokiem 2012. Największy wzrost polskiego eksportu odnotowano do Angoli (o 108%), Mozambiku (81%) oraz Etiopii (75%). - Wyraźnie widać, że ten wysiłek, który został podjęty z inicjatywy MSZ i MG, daje już pierwsze efekty dla polskich przedsiębiorców w formie eksportu, a także inwestycji - zaznaczył prezes Majman. - Chcemy wspierać sektor budowlany, wydobywczy, energetyczny, farmaceutyczny, informatyczny i technologiczny - wtórowała wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik. Podkreśliła również, że Afryka jest bardzo wymagającym rynkiem, a polscy przedsiębiorcy potrzebują wsparcia, zwłaszcza kredytowego. - Państwa afrykańskie coraz częściej patrzą na Polskę jako stabilnego partnera. Po tegorocznej wizycie w Senegalu, rząd Senegalu podjął decyzję o utworzeniu ambasady w Warszawie - podsumowała wiceminister MSZ Katarzyna Kacperczyk.


- Chcemy wspierać sektor budowlany, wydobywczy, energetyczny, farmaceutyczny, informatyczny i technologiczny - zaznaczyła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik

Polscy przedsiębiorcy na dobre zadomowili się w Afryce. Grupa Azoty zakupiła akcje firmy wydobywczej w Senegalu (African Investment Group), Kulczyk Investments przejął kopalnię Namibii, natomiast firma Asseco podpisała umowę na budowę systemu informatycznego w Etiopii. Dodatkowo we wrześniu ruszyła realizacja kontraktu podpisanego przez URSUS i METEC Ethiopia na dostawę 3 000 ciągników.

Obecni na konferencji organizatorzy drugiej edycji kongresu POLANDAFRICA w Łodzi, który odbędzie się w dniach 27 i 28 listopada opowiadali o programie wydarzenia. - Celem kongresu jest pomoc polskim przedsiębiorcom w wejściu na rynek afrykański. Musimy znaleźć nowych partnerów gospodarczych. Polska jest potrzebna Afryce a Afryka Polsce - podkreślił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej - Łódź Witold Gerlicz. - Podczas kongresu spodziewamy się delegacji z Mozambiku i RPA - dodał dyrektor Kongresu POLANDAFRICA Janusz Michaluk.

 Spotkanie odbyło się 9 października w siedzibie PAIiIZ. (PAIiIZ)

 

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij