Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
16 lipca 2014

PAIiIZ gości delegację z Gwinei

16 lipca w siedzibie PAIiIZ gościła delegacja z Republiki Gwinei, w tym minister gospodarki i finansów Mohamed Diaré.

- Udowodniliśmy, że można stać się liderem Europy. Przez 25 lat transformacji mieliśmy różne rządy, ale wszystkie trzymały się zasady liberalnej gospodarki i, co dla nas ważne, zasady otwartych drzwi dla kapitału zagranicznego - mówił prezes PAIiIZ Sławomir Majman podczas spotkania z ministrami z Gwinei.

W skład delegacji, oprócz ministra, weszli wiceminister gospodarki i finansów Lancinet Condé, wiceminister rolnictwa Mohamed Doumessy oraz Roda Fawaz, Konsul Generalny Republiki Gwinei w Casablance.

Prezes Majman podkreślił, że Polska poradziła sobie z osłabieniem gospodarczym lepiej niż reszta Europy: - Polska dzięki kryzysowi wypiękniała a firmy umocniły się na tyle, by zacząć spoglądać poza Europę. Polska przeszła przez kryzys zgrabniej niż reszta Europejczyków. Prezes podkreślił również, że Polska jest największym eksporterem i producentem części i komponentów samochodowych a także lotniczych w Europie. Od ubiegłego roku przoduje w Europie również pod względem eksportu netto przetworzonej żywności.


- Polska przeszła przez kryzys zgrabniej niż reszta Europejczyków - tłumaczył gościom z Gwinei prezes Sławomir Majman

Polska przyciąga inwestorów dzięki mocnej pozycji w UE, stabilności ekonomicznej oraz finansowej, a także dzięki kapitałowi ludzkiemu. Wysoki poziom wykształcenia ma swoje odzwierciedlenie w charakterze inwestycji, które napływają do Polski. - Ponad 50% inwestycji, które napłynęły do nas w 2013 roku to inwestycje intelektualne - mówił Sławomir Majman podczas spotkania.

Prezes zapewniał również, że struktura polskiej gospodarki jest dostosowana do potrzeb krajów afrykańskich jednak na obecnym etapie dla polskich przedsiębiorców przy współpracy z Republiką Gwinei ważna jest również pomoc rządowa.

Podczas wizyty w Polsce, która trwać będzie do 19 lipca delegacja z Gwinei spotka się również z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa Stanisławem Gawłowskim a także odwiedzi fabrykę Ursus w Lublinie. Przewidziane są również spotkania z polskimi przedsiębiorcami. (PAIiIZ)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij