Infolinia: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
10 czerwca 2014

Polska znów na podium

Polska obroniła 1. pozycję w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Badanie atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej  przeprowadzone zostało przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową wśród ponad 1400 inwestorów niemieckich w 16 krajach regionu. Polska utrzymała pozycję lidera, wywalczoną po raz pierwszy w ubiegłym roku, po kilku latach prowadzenia Republiki Czeskiej.

W ocenie ankietowanych przedsiębiorstw kondycja polskiej gospodarki pozytywnie wyróżnia się na tle regionu EŚW. 91% respondentów ocenia sytuację gospodarczą w Polsce jako dobrą lub satysfakcjonującą. Średnia ocen pozytywnych dla 16 krajów regionu EŚW to 58%. Powyżej plasowały się gospodarki: Litwy, Polski, Estonii, Łotwy i Czech.


Prezentacja ankiety koniunkturalnej Europa Środkowo - Wschodnia 2014

Na pytanie czy ponownie wybraliby Polskę na miejsce inwestycji 94% badanych inwestorów odpowiedziało twierdząco - to najwyższy, obok Estonii, wynik w regionie. Na ponowną realizację projektu w Europie Środkowo-Wschodniej zdecydowałoby się 80% respondentów.

Wyniki ankiety potwierdza Dirk Elvermann, prezes Zarządu BASF Polska, który podczas konferencji prezentującej raport podkreślił, że decyzja o ulokowaniu BASF w Polsce była słuszna i jeśli miałby dokonać wyboru ponownie, zainwestowałby w Polsce.

Inwestorzy niemieccy oceniali atrakcyjność inwestycyjną krajów EŚW w oparciu o 21 czynników. Najwyżej punktowane czynniki w regionie EŚW, a jednocześnie w Polsce, to: członkostwo danego kraju w UE, zalety pracowników (kwalifikacje, zaangażowanie i produktywność), a także jakość kształcenia akademickiego i dostępność lokalnych poddostawców.

Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ, poinformowała, że niemieccy inwestorzy zajmują drugą pozycję pod względem aktywności w projektach obsługiwanych przez Agencję - prowadzimy obecnie 28 projektów niemieckich o wartości 526,65 mln euro,  które w przyszłości mogą stworzyć ponad 7 tysięcy miejsc pracy - powiedziała. Niemieccy inwestorzy zainteresowani są głównie sektorem motoryzacyjnym oraz usług nowoczesnych - dodała.

Prezentacja wyników dziewiątej edycja badań przeprowadzanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) wraz z piętnastoma innymi niemieckimi izbami bilateralnymi regionu odbyła się 10 czerwca br. w siedzibie AHK. (PAIiIZ/AHK Polska)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij