Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
28 marca 2014

Premier i polski biznes z wizytą w Mołdawii

Rozpoczęła się oficjalna wizyta premiera Donalda Tuska w Kiszyniowie. Premierowi towarzyszą przedstawiciele MG, MSZ, MSiT, PAIiIZ oraz polscy przedsiębiorcy. W programie wizyty znalazło się także Polsko-Mołdawskie Forum Gospodarcze w Kiszyniowie, które 28 marca zainaugurowała członek Zarządu PAIiIZ Bożena Czaja.

W Forum Gospodarczym Polska-Mołdawia wzięli udział premier Polski Donald Tusk oraz premier Mołdawii Iurie Lanca. - To wielkie przedsięwzięcie jakim jest UE opłaca się każdemu obywatelowi. UE jest szansą na dobrobyt i przyspieszenie rozwoju dla każdego obywatela - podkreślił Donald Tusk. Premier Mołdawii mówił o tym, że rynek polski jest jednym z najważniejszych rynków zbytu mołdawskiego wina. W biegłym roku Mołdawia zanotowała wzrost PKB na poziomie 8,9% co wskazuje na potencjał, jaki drzemie w Republice Mołdawskiej, podkreślił Iurie Lanca.


Wiceprezes Bożena Czaja podczas Forum Gospodarczego Polska-Mołdawia

Polska to atrakcyjna destynacja dla zagranicznych inwestycji, dzięki tak pożądanej w obecnych czasach stabilność gospodarczej - wielokrotnie podkreślała wiceprezes Bożena Czaja. W latach 2008-2012 Polski PKB wzrósł o 18,2% podczas, gdy w całej Unii Europejskiej zanotowany został spadek o 0,8%. Ostatnia dekada w historii polskiej gospodarki była najlepsza. Co drugie miejsce pracy w Unii Europejskiej po 2008 roku powstało w kraju nad Wisłą - dodała.

Podczas paneli dyskusyjnych odbywających się w ramach forum, dyskutowano o tym, dlaczego polski biznes powinien zainteresować się ofertą Mołdawii, jakie są perspektywy rozwoju współpracy pomiędzy partnerami z obu krajów. Według Ministerstwa Gospodarki perspektywicznymi sektorami współpracy pomiędzy polskim a mołdawskim biznesem są OZE, zielone technologie, ochrona środowiska, rolnictwo oraz przemysł rolno-spożywczy, zarówno towary rolno-spożywcze jak i technologie. Obecnie w Mołdawii działa ponad 50 firm z kapitałem polskim. Jedną z największych inwestycji na mołdawskim rynku jest Polski Cukier, który zainwestował 15 mln USD.


Podpisanie porozumienia powołującego Polsko-Mołdawską Radę Gospodarczą w ramach inicjatywy UN Global Compact

Podczas forum podpisano także umowy pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej oraz rządem Republiki Mołdawii o współpracy w dziedzinie turystyki, porozumienie powołujące Polsko-Mołdawską Radę Gospodarczą w ramach inicjatywy UN Global Compact, MoU pomiędzy Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) a Mołdawską Agencją Efektywności Energetycznej, a także list intencyjny w sprawie wprowadzenia polskich technologii do gospodarki paliwowo - energetycznej opartej na biomasie niedrzewnej. W 2014 roku PAIiIZ, razem z bliźniaczą mołdawską agencją MIEPO, realizować będzie projekt „Implementacja polskiego doświadczenia w obszarze przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w wybranych obszarach Republiki Mołdawii”, który służyć ma wymianie doświadczeń w dziedzinie marketingu inwestycyjnego.

Forum Gospodarcze Polska - Mołdawia zorganizowane zostało przez MG, MSZ PAIiIZ oraz MIEPO. W wydarzeniu wzięło udział blisko 70 firm i instytucji polskiego biznesu oraz ok. 180 przedsiębiorców z Mołdawii. (PAIiIZ/KPRM)

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij