Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
3 marca 2014

Płyniemy na fali wznoszącej

Już po raz siódmy Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przeprowadziła badania wśród zagranicznych inwestorów prosząc o ocenę klimatu inwestycyjnego w Polsce oraz najważniejszych czynników, które na nią wpływają.

Ogólna ocena klimatu inwestycyjnego utrzymała poziom z ostatniego badania i wyniosła 3,4 (w pięciostopniowej skali). Tak jak w poprzednich latach, klimat inwestycyjny lepiej jest oceniany przez firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Przedsiębiorcy, za najsilniejsze auty Polski, jako miejsca prowadzenia inwestycji, uznają dostępność wykwalifikowanej kadry, materiałów i surowców, stabilność ekonomiczną i polityczną oraz bliskość rynku unijnego. Czynniki te zajmują wysoką pozycję niezmiennie od 2007 roku, kiedy rozpoczęto prowadzenie badania.

- Wyraźnie poprawia się klimat inwestycyjny. Aktualnie PAIiIZ ma w swoim portfelu ponad 165 projektów inwestycyjnych. Dominującą cechą polskiej gospodarki jest stabilność w trudnych dla Europy czasach - mówi Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

Zagraniczni inwestorzy cenią polskich specjalistów. 62% ankietowanych przedsiębiorców pozytywnie ocenia kulturę organizacyjną polskich pracowników, 64% docenia ich lojalność. Szczególnie wysokie noty otrzymali polscy inżynierowie (68% pozytywnych odpowiedzi), kadra zarządzająca (65% pozytywnych odpowiedzi) oraz pracownicy z wykształceniem technicznym zawodowym (63% pozytywnych odpowiedzi). - To jakość pracowników zdecydowała o uruchomieniu fabryki w Polsce - powiedział Paweł Wideł, dyrektor ds. kontaktów z Rządem, General Motors.


Od lewej: Jakub Galeja, analityk BioStat Sp.zo.o, Krystian Krawczyk, członek Zarządu, Quality Watch Sp.zo.o, Sławomir Majman, prezes PAIiIZ

Za najsłabsze strony Polski jako miejsca inwestycji respondenci uznali: przepisy prawne, przede wszystkim w zakresie podatków i zamówień publicznych, efektywność działania sądownictwa gospodarczego oraz obciążenia fiskalne (przede wszystkim ZUS).

Po raz pierwszy w badaniu został poruszony temat działalności B+R przedsiębiorstw. Aktualnie 38% ankietowanych firm prowadzi taką działalność, a 12% planuje ją rozpocząć. Dzięki temu łącznie 50% ankietowanych firm może mieć własne centra B+R, co wpisuje się w nową strategię finansowania z funduszy unijnych na lata 2014-2020.

PAIiIZ zapytał również firmy o ocenę systemu pomocy publicznej dla inwestorów. Najsłabiej oceniona została pomoc ze środków rządowych, relatywnie lepiej oceniana jest pomoc ze środków europejskich.

 W badaniu przeprowadzonym przez firmę Quality Watch na zlecenie PAIiIZ wzięło udział 77 zagranicznych przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce.

Podczas konferencji prezentującej ocenę klimatu inwestycyjnego przedstawiono również wyniki badania satysfakcji z usług PAIiIZ.

W 2013 r. w stosunku do poprzedniego roku wzrosła liczna inwestorów bardzo pozytywnie wypowiadających się usługach PAIiIZ. 100% respondentów oceniło uzyskane odpowiedzi z PAIiIZ za profesjonalne, 94,1% respondentów stwierdziło, że PAIiIZ udzielił szybkiej odpowiedzi na zapytanie, 97,1% uznało ją za zrozumiałą, 88,8% za wyczerpującą a 94,1% za adekwatną do zadanego zapytania.

 - Agencja jest we właściwym miejscu, wspiera nas tak jak powinna - mówi Marek Kapuścinski, prezes Zarządu Procetr & Gamble Polska.

Agencja postrzegana jest jako odpowiedzialny i profesjonalny partner biznesowy - tak uważa 91,2% ankietowanych.

Niemal wszyscy inwestorzy (97%) są również zdania, że PAIiIZ jest godną polecenia wszystkim inwestorom, którzy są zainteresowani podjęciem projektu inwestycyjnego na terenie Polski. Nieco słabszą stroną współpracy z Agencją okazało się pośrednictwo w kontaktach pomiędzy inwestorami, a lokalnymi władzami. (PAIiIZ)

Prezentacja wyników badania satysfakcji

Prezentacja - klimat inwestycyjny

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij