Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
27 lutego 2014

Gospodarka a samorząd

Stworzenie najlepszego otoczenia dla rozwoju przedsiębiorczości poprzez partnerskie działanie oraz podnoszenie poziomu konkurencyjności samorządów - to kwestie poruszone podczas czwartkowego spotkania ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami samorządów z całej Polski. W wydarzeniu udział wzięła wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska oraz reprezentanci PARP.

Podczas spotkania wicepremier Piechociński zaznaczył, że małym i średnim przedsiębiorstwom coraz trudniej jest sprostać niestabilnym warunkom ekonomicznym oraz rosnącej konkurencji międzynarodowej. - MŚP potrzebują odpowiedniego wsparcia, które pozwoli na budowanie stabilnych podstaw rozwoju zarówno na poziomie regionu, jak i na szczeblu międzynarodowym - tłumaczył minister.


- Tworzenie korzystnych warunków do funkcjonowania przedsiębiorstw, podnoszenie poziomu ich innowacyjności oraz wzmocnienie otoczenia biznesu to najważniejsze działania realizowane przez Ministerstwo Gospodarki na rzecz rozwoju przedsiębiorczości- zaznaczył wicepremier Piechociński (źródło: MG)

Podczas spotkania podkreślono znaczenie samorządów w przyciąganiu zagranicznych inwestycji do Polski. - To one muszą przygotować ofertę, która spełnia oczekiwania inwestorów - tłumaczyła wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska. Natomiast wicepremier Piechociński przypomniał, że ważnym i jednocześnie skutecznym narzędziem przyciągania inwestorów oraz stymulowania rozwoju przemysłu w Polsce są specjalne strefy ekonomiczne, których funkcjonowanie przedłużone zostało do 2026 roku.


Dyskusja o rozwoju przedsiębiorczości na poziomie samorządowym (źródło: MG)

Szef resortu gospodarki przypomniał także, że w MG został przygotowany projekt „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r.” (PRP), dla polskich przedsiębiorstw. Ma on na celu stworzenie przyjaznego otoczenia dla biznesu, wzmocnienie form finansowania działań B+R, innowacji oraz bliższej współpracy przedsiębiorców ze światem nauki. Integralną częścią programu jest projekt „Krajowa inteligentna specjalizacja”. Pozwoli on ukierunkować wsparcie finansowe na  zawody charakteryzujące się największym potencjałem rozwojowym. W konsekwencji przyczyni się to do poprawy innowacyjności, konkurencyjności polskiego biznesu oraz do budowania gospodarki opartej na wiedzy.

Spotkanie odbyło się 27 lutego w siedzibie Ministerstwa Gospodarki. (PAIiIZ/MG)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij