Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
6 listopada 2013

Firmy z Polski Wschodniej chwalą PAIiIZ

Według przedsiębiorców z Polski Wschodniej współpraca z PAIiIZ to jedna z najbardziej efektywnych form wsparcia biznesu. Podczas spotkania, które odbyło się 6 listopada w siedzibie Agencji, podsumowano dotychczasowe efekty realizacji programu promującego Polskę Wschodnią.

Uczestnikami spotkania było 50 przedsiębiorców z makroregionu, którzy skorzystali z działań promocyjnych oferowanych przez PAIiIZ w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej (PPGPW). Goście pozytywnie ocenili Program, zwłaszcza udział w misjach gospodarczych. - Nasze dotychczasowe kontakty z PAIiIZ umocniły przekonanie, że warto korzystać z targów i misji. Popieram dotychczasową działalność oraz sugeruję jej rozszerzenie na dalekie rynki wschodnie - powiedział Antoni Żdanuk, prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach. 

 - Współpraca z PAIiIZ była jedną z najbardziej skutecznych form pomocy państwa przedsiębiorcom - zaznaczył Janusz Konkol, prezes Zarządu Haber Yachts. - Ten program był bardzo jasną i przejrzystą formą współpracy - dodał.

Spotkanie miało również na celu przybliżenie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Obecna na konferencji wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel podkreśliła główne punkty Programu w nowej perspektywie finansowej. Wśród nich wymieniła wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, sektora rolnego, rybołówstwa i akwakultury.


Od lewej: Sławomir Majman - prezes PAIiIZ, Iwona Wendel - wiceminister rozwoju regionalnego, Bożena Czaja i Monika Piątkowska - członkinie Zarządu PAIiIZ

Podkreśliła znaczenie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną oraz promowanie zrównoważonego transportu. - Po raz pierwszy w Polsce Wschodniej (w ramach środków unijnych) będzie modernizowana linia kolejowa - zaznaczyła wiceminister. Program Operacyjny Polska Wschodnia na lata 2014-2020 stanowi dodatkowe wsparcie pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Wartość wsparcia wynosi 2 000 mln euro.

Podczas spotkania dyrektor Biura ds. realizacji PPGPW Monika Gąsiorowska zaprezentowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 300 firm, które od 2010 roku wzięły udział w wydarzeniach promocyjnych w ramach PPGPW. Jak wynika z badania, dzięki udziałowi w Programie firmy zawarły łącznie 520 kontraktów, zatrudniły 285 nowych pracowników, w zdecydowanej większości z Polski Wschodniej, a ich eksport wzrósł o 51%, sprzedaż o 19% a produkcja o 16%. - Ważne, aby program targów i misji gospodarczych został zachowany, przychody mojego przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyły się o 100% - powiedział podczas konferencji właściciel Przetwórni Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski.

Dzięki PPGPW, 1473 przedsiębiorców i 395 przedstawicieli samorządów z Polski Wschodniej oraz 60 przedstawicieli firm zagranicznych wzięło udział w 123 wydarzeniach promocyjnych, m.in. w targach, misjach gospodarczych i konferencjach. (PAIiIZ)

Wyniki badania ankietowego - listopad 2013

Prezentacja POPWPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij