Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
9 września 2013

Wracamy na ścieżkę wzrostu

40% pracodawców w ciągu ostatniego półrocza zwiększyło poziom zatrudnienia - wynika z najnowszej edycji sondażu „Plany Pracodawców”, która została przedstawiona podczas poniedziałkowej konferencji w PAIiIZ. To dużo lepszy wynik niż w trzech poprzednich edycjach badania.

- Przedstawione wyniki planów działania pracodawców to kolejny dowód na to, że wracamy na ścieżkę wzrostu. Po optymistycznych danych GUS o sprzedaży detalicznej w sierpniu, po podniesieniu wskaźników nastrojów przedsiębiorców, teraz mamy kolejny dowód w postaci tego badania - skomentował obecny na konferencji minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz.

Pracodawcy optymistycznie widzą przyszłość. Jedna czwarta z nich ocenia tempo wzrostu gospodarczego na większe niż w rzeczywistości, 28% chce zatrudniać nowych pracowników, 17% chce dać im podwyżki. Plany wzrostu zatrudnienia w najbliższym półroczu są bezpośrednio związane z przewidywaną poprawą sytuacji gospodarczej kraju. W porównaniu do poprzedniego kwartału istotnie wzrosła liczba firm zakładających wzrost gospodarczy (25% obecnie wobec 14% w maju br.) - tłumaczył Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Agencji Randstad. 


Od lewej: Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Agencji Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad, Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej, Monika Piątkowska - członek Zarządu PAIiIZ.

Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie, jednak, co druga badana firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach. Niedopasowanie kwalifikacji blokuje efektywność przedsiębiorstw i trwałą poprawę gospodarczą. Wpływa ono jednocześnie na ograniczenie redukcji stopy bezrobocia. - Pracodawcy widzą, że główną przyczyną, która ogranicza dostępność kandydatów jest brak odpowiednich kwalifikacji. Jednocześnie uważają, że do zatrudnienia nowych osób najbardziej zachęciłoby ich obniżenie kosztów zatrudnienia pracowników - dodał Kajetan Słonina.

- Do końca sierpnia br. 33 inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ podjęło decyzję o inwestycji w Polsce. Rosnąca liczba miejsc pracy to z jednej strony sygnał, że Polska stwarza odpowiednie warunki dla inwestycji, z drugiej - bodziec napędzający gospodarkę - komentowała członek Zarządu PAIiIZ Monika Piątkowska. Wiceprezes stwierdziła również, że sondaż wyraźnie pokazuje, że przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość. Nie bez znaczenia, jej zdaniem, jest kwestia elastycznego czasu pracy. - PAIiIZ przez dwa lata, w badaniach poświęconych barierom w prowadzeniu działalności inwestycyjnej, postulował takie zmiany w prawie pracy. Jeżeli dodam jeszcze decyzję rządu o wydłużeniu specjalnych stref ekonomicznych to kształtuje nam się obraz kraju, jako miejsca atrakcyjnego dla inwestorów - podsumowała.

To już 19 edycja sondażu „Plany Pracodawców”. Tym razem także została opracowana przez Randstad, a zrealizowana przez TNS OBOP we współpracy z PAIiIZ. Respondentami badania są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności m.in. planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. (PAIiIZ)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij