Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
30 października 2012

Inwestorzy japońscy ocenili klimat inwestycyjny w Polsce

29 października br. w Centrum Informacyjnym PAIiIZ odbyło się seminarium nt. „Jak efektywnie rozwijać polsko-japońskie stosunki gospodarcze”,

Celem spotkania było zaprezentowanie polskiego klimatu inwestycyjnego w oczach japońskich firm, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii działalności specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.

Związek Pracodawców Shokokai we współpracy z  Ambasadą Japonii w RP oraz Japońską Organizacją Handlu Zagranicznego JETRO opracował raport, z którego wynika, że poziom zadowolenia firm japońskich w odniesieniu do polskiego klimatu inwestycyjnego jest wysoki. Blisko połowa respondentów była zadowolona z otoczenia biznesu, druga połowa odpowiedziała, że otoczenie biznesu jest standardowe, tylko trzy firm wyraziły niezadowolenie.


Od lewej: Yasuhiro Oishi, Prezes Związku Pracodawców SHOKOKAI, Ilona Antoniszyn - Klik, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Gopsodarki, Makoto Yamanaka, Ambasador Japonii w Polsce, Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ

- Spotykamy się w momencie, kiedy polska gospodarka nabrała szczególnej urody zarówno dla inwestorów z całego świata, jak i dla Japonii. Jesteśmy dla firm japońskich 4 krajem w Europie pod względem wielkości inwestycji. Japonia to druga technologicznie rozwinięta gospodarka świata, a także drugi, po Stanach Zjednoczonych, inwestor zagraniczny w Polsce - tymi słowami przywitał zaproszonych gości Prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Japońskie firmy obecne są na polskim rynku od lat 90-tych. Na koniec 2010 r. według NBP wartość skumulowana japońskich BIZ w Polsce wyniosła ponad 1,5 mld USD. - Obecnie w Polsce inwestuje ok. 300 firm japońskich, z czego 100 to firmy wytwórcze, tworząc ok. 40 tys. miejsc pracy- zauważył Makoto Yamanaka Ambasador Japonii w Polsce.


Od lewej: Hiroyuki Osaki, Dyrektor Zarządzający, Bridgestone Stargard Sp.z o.o., Hiroshi Kaneko, Manager, Deloitte Ilona Antoniszyn - Klik, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Gopsodarki, Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista w Polskiej Radzie Biznesu, Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ

Z raportu wynika, że inwestorzy japońscy doceniają skalę polskiego rynku, jego potencjał, położenie geograficzne (bliskość zarówno rynków zachodnioeuropejskich jak i Europy Wschodniej), siłę roboczą (fachowość i staranność, mimo niskich płac) oraz stabilność polityczną i gospodarczą. Badane firmy duże znaczenie przypisują zachętom inwestycyjnym oraz wsparciu władz w SSE.

- W dobie globalizacji dla japońskich firm bardzo ważne jest, aby coraz dynamiczniej i agresywniej inwestować. Dla inwestorów z zagranicy liczą się takie czynniki jak: warunki życia, infrastruktura, funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych - zaznaczył podczas seminarium Prezes Związku Pracodawców SHOKOKAI Yasuhiro Oishi.

Makoto Yamanaka Ambasador Japonii w Polsce podkreślił - Z jednej strony badanie potwierdziło się, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, z drugiej uwidoczniło problemy, które należy poprawić. Mam nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia i dyskusji.


Od lewej: Yoshito Okada, Dyrektor Generalny, ITOCHU CORPORATION Branch w Polsce, Go Shimuta, Dyrektor Generalny, JETRO, Katsuyuki Kambara,Dyrektor Generalny, NSK Europe Ltd. w Warszawie, Jan Bossak, Wiceprezes, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy, Marek Łyżwa, Członek Zarządu PAIiIZ, Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ

Jako słabe strony Polski przedsiębiorcy wskazują na: infrastrukturę (szczególnie drogową), skomplikowane i długotrwałe procedury administracyjne, prawo podatkowe i prawo pracy. Niskie oceny otrzymały także polska służba zdrowia i transport publiczny. W raporcie JETRO sugeruje zmiany, które jej zdaniem przyczynią się do wzrostu napływu do Polski nie tylko japońskich inwestycji zagranicznych. Wydłużenie ulg w SSE, złagodzenie warunków wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, większa elastyczność w zarządzaniu czasem pracy,  skrócenie i ujednolicenie przepisów prawnych, zachęty wspierające reinwestycje firm już działających w strefach, lepsza organizacja transportu publicznego dla dojeżdżających do pracy czy większa restrykcja w odniesieniu do zwolnień lekarskich, to propozycje, które przedstawił Go Shimuta Dyrektor Generalny Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego JETRO.

Katsuyuki Kambara, Dyrektor Generalny, NSK Europe podkreślał, że inwestorzy najbardziej cierpią z powodu drobnych trudności, które pozornie wydają się nieistotne. To przede wszystkim uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce, procedury związane z długookresowym pobytem obcokrajowców oraz jakość dróg, która ma kolosalne znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorstw produkcyjnych.

- Większość propozycji które przyszło od inwestorów japońskich uważamy, że są zasadne i realne do wykonania - powiedziała obecna na seminarium Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn- Klik i dodała - Raporty są podstawą do działań naprawczych. Teraz jest moment wspierania inwestorów i sądzimy, że jest to dobry moment na ustawę o SSE. Konkurujemy na rynku globalnym i tak długo jak kraje ościenne będą miały mocne instrumenty wsparcia, tak długo Polska też będzie je miała.  Ministerstwo Gospodarki chce wydłużyć działalność specjalnych stref ekonomicznych z 2020 do 2026 roku.

Zdaniem ekspertów, w celu zacieśnienia współpracy ważne jest też, aby Japończycy lepiej poznali Polskę i odwrotnie. Należy też zdobywać kontakty japońskich firm działających w Europie i zapraszać je do przyjazdu do Polski. Lepiej też postawić na innowacyjność i jakość pracy niż na niskie płace, zachęcać inwestorów japońskich do współpracy z polskimi uczelniami i postawić na inwestycje w zakresie nowoczesnych technologii.

Seminarium zostało zorganizowane przez Związek Pracodawców Shokokai oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Ambasadą Japonii i Japońską Organizacją Handlu Zagranicznego JETRO. (PAIiIZ)


W załączeniu prezentacje z seminarium:

Program seminarium
Raport z badania klimatu inwestycyjnego w Polsce - Shokokai
Prezentacja - Adam Małecki
Pełny raport ShokokaiPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij