Infolinia: 800 800 120
Wydarzenia
Strona główna > Wydarzenia
28 grudnia 2011

Nowe dotacje w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

Od 1 stycznia 2012 r. będzie obowiązywać znowelizowana wersja Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (SzOP).

W programie pojawi się siedem nowych rodzajów dotacji, oraz zmienią się zasady pozyskiwania środków , a także zasady rozliczania projektów.

Wśród nowych dotacji najwięcej pieniędzy (76,4 mln euro) przeznaczono na upowszechnianie uczenia się osób dorosłych, a w szczególności na finansowanie zajęć z zakresu technologii informacyjnych i języków obcych.

W ramach nowych dotacji ponad 50 mln euro będzie przeznaczone na projekty na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego, w tym tworzenie żłobków i klubów dziecięcych.

Kolejne 44 mln euro przeznaczono na aktywizację społeczno - zawodową osób niepełnosprawnych.

Przygotowując się do nowej perspektywy finansowania na lata 2014-2020, dla podmiotów ekonomii społecznej prowadzących działalność gospodarczą, dostępne będą preferencyjne pożyczki.

Chodzi o zapewnienie fundacjom, stowarzyszeniom i innym organizacjom  tego typu dostępu do zewnętrznych źródeł finansowych, bo jedną z barier w rozwoju sektora ekonomii społecznej jest trudność w pozyskiwaniu środków komercyjnych.

Ponadto preferencyjne pożyczki (dodatkowo do stosowanej dotychczas bezzwrotnej pomocy) zostaną skierowane również do osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (Działanie 6.2 POKL).

Zmianie uległy także zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie indywidualizacji nauczania realizowanych przez organy prowadzące szkoły w ramach Programu Kapitał Ludzki oraz instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie.


Wszelkich dodatkowych informacji należy szukać pod poniższym adresem:
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/Dokumenty/ZmianyWDokumentach/Strony/Znowelizowana_wersja_SzOP_POKL_231211.aspx

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/Dokumenty/ZmianyWDokumentach/Strony/nowa_wersja_zas_przyg_real_rozl_proj_1POKL_27122011.aspx

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/Dokumenty/ZmianyWDokumentach/Strony/nowa_wersja_instr_wyp_wniosku_POKL_27122011.aspx

Źródło: Rzeczpospolita z 28 grudnia 2011 r.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij