Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
4 października 2010

Antresola Pawilonu Polski największą galerią sztuki na EXPO

Wystawa „Granice” autorstwa Piotra Bondarczyka i Piotra Sikory okazała się hitem Pawilonu Polski na EXPO 2010. W ciągu miesiąca odwiedziło ją prawie 100 000 osób!

 Niełatwo wytłumaczyć Mickiewicza, Wyspiańskiego, Miłosza bez zagłębienia się w trudną historię Polski i jej spuściznę. Pojawia się jednak coraz więcej Polaków, którzy nie mogą pojąć naszych rdzennych oczywistości, bo historia kraju ich pochodzenia jest nieco inna. Nam z kolei brak wiedzy - a może i nie mamy dość wrażliwości - by opowiadając o Powstaniu Listopadowym posłużyć się analogią do wietnamskiego zrywu sióstr Trung czy algierskich powstań Berberów. Ale fotografie Piotra Sikory i Piotra Bondarczyka pytania o kody kulturowe i współczesną zasadność narodowych mitów stawiają z przymrużeniem oka.

Wystawa  "Granice" Wystawa  "Granice"
Komisarz Sławomir Majman i Marika Wystawe otworzyła Marika

„Twórcy wystawy „Granice”, którą prezentujemy w Szanghaju, pokazali polskie stroje ludowe na modelach, przedstawicielach różnych ras. Nagle te stroje zupełnie inaczej zaczęły być odbierane. Pokazaliśmy tę wystawę w Chinach, po to, żeby Chińczycy widzieli naszą otwartość, o której mówimy na Wystawie Światowej od 5 miesięcy. Polska jest otwarta na ludzi z całego świata, w tym także na Chińczyków. I to wyraźnie akcentuje wystawa „Granice” - mówi Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2010 a jednocześnie Prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

„Widząc zdjęcia z oddali wydawało mi się, że obcokrajowcy prezentują chińskie stroje ludowe” - mówi 26-letnia Zhao Lin, studentka szanghajskiego Uniwersytetu Fudan. „W Chinach mamy aż 56 mniejszości narodowych, każda z nich ma własny strój. Okazało się jednak, że na zdjęciach prezentowane są polskie stroje ludowe. Jestem mile zaskoczona. Wystawa bardzo mi się podoba, bo rzeczywiście przełamuje granice w postrzeganiu różnic międzykulturowych. Chciałabym, żeby twórcy tych zdjęć zrealizowali podobny projekt w Chinach” - dodaje.

Jevone (Jamajka) w tradycyjnym stroju z regionu podhalańskiego, fot. Piotr Sikora i Piotr Bondarczyk Umi (Korea) w tradycyjnym stroju z regionu krakowskiego, fot. Piotr Sikora i Piotr Bondarczyk Natsuko (Japonia) w tradycyjnym stroju z regionu krzczonowskiego, fot. Piotr Sikora i Piotr Bondarczyk

Przez prawie cztery tygodnie od otwarcia wystawy obejrzała ją rekordowa liczba 100 000 osób. Pośród gości Pawilonu są także turyści z Polski, którzy często z niedowierzaniem przyglądali się prezentowanym na wystawie fotografiom. „Myślę, że niezbyt wiele osób dałoby się skusić na wystawę strojów ludowych prezentowanych w tradycyjny sposób. Tymczasem Koreanka Umi przebrana w strój z regionu krakowskiego przyciąga wzrok” - mówi Karol Musiłowski, który w Chinach jest po raz pierwszy.

Wystawa „Granice” zorganizowana została przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Biurem Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej EXPO 2010.


Główny Partner Strategiczny Pawilonu Polski:


Partnerzy Strategiczni Pawilonu Polski


Partner Pawilonu Polski


Partnerzy medialni:zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Newsletter, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 138.006.600,00 PLN

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij