Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
24 sierpnia 2010

Polskie malarstwo na EXPO

Polska architektura, plakat, grafika i malarstwo cieszą się w naszym narodowym Pawilonie ogromną popularnością. Teraz swoje prace prezentuje Paweł Skurski, jeden z najbardziej wyrazistych malarzy młodego pokolenia (32 l.). - To nieprawdopodobne, jak symbole tradycyjnej popkultury nabierają w jego obrazach klasycznego szlifu. Artysty niezgoda na brzydotę stawia go w awangardzie współczesnych malarzy - tak, między innymi, wprowadzał w świat Skurskiego zaproszonych na wernisaż gości Sławomir Majman, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2010.

Wybrane z prezentowanego na Wystawie Światowej w Szanghaju cyklu  „Chwila w klatce”, zmieniające się rytmicznie na ustawionym przed wejściem ekranie prace zaciekawiają Chińczyków. Szybko formuje się kolejka. Aby dostać do stosunkowo niewielkiej sali wystawienniczej trzeba cierpliwie odczekać kilkanaście minut. Warto przy tym pamiętać, że zwiedzający mają najczęściej za sobą już dwie kolejki: tę główną, kilkugodzinną do samego pawilonu i tę wewnętrzną, zazwyczaj trzydziestominutową, do sali kinowej na film „Animowana historia Polski” Tomasza Bagińskiego. I czekają. I - jak potem mówią - nie żałują.


Artysta Paweł Skurski i Komisarz Generalny Polskiej Sekcji Expo w Szanghaju, Sławomir Majman.

Nie żałują, bo żałować nie mogą. Dynamicznie zestawione obrazy są dla zwiedzających niczym kadry filmowe, z życia wzięte stopklatki. Sztuka Skurskiego przemawia szczególnie silnie do chińskiej młodzieży.  Zapewne dlatego, że to dla tego właśnie pokolenia życie w nowych Chinach zmienia się nadzwyczaj szybko.

 - W tych obrazach szukamy samych siebie. I znajdujemy, choć w europejskim wydaniu - mówi Xu, piękna dziewczyna, która postanowiła spędzić dzień na Expo razem z kilkoma koleżankami.  - Zresztą nowoczesność nie stroniąca od tradycji jest chyba cechą charakterystyczna całego Pawilonu Polski - dodaje.


Otwarcie wystawy Pawła Skurskiego w Pawilonie Polski w Szanghaju.

Xu dobrze odczytuje intencje Skurskiego, który sam o sobie mówi, że „broni dziedzictwa starożytnej sztuki i tradycyjnych wartości estetycznych, podobnie jak kiedyś artyści europejskiego Odrodzenia”.


Wystawa Pawła Skurskiego w Pawilonie Polski na Expo 2010

Artysta od początku kariery, którą rozpoczął wystawą w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, zyskał sobie opinię outsidera. Wystawa w Pawilonie Polski na Wystawie Światowej w Szanghaju udowadnia, że Skurski  - co trafnie zauważył Komisarz Majman - z pozycji ariergardy paradoksalnie przemienił się w awangardowego lidera.

Wystawa potrwa do końca sierpnia. W długiej kolejce czekają już następne.


Główny Partner Strategiczny Pawilonu Polski:


Partner Strategiczny Pawilonu Polski


Partner Pawilonu Polski


Partnerzy medialni:zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Newsletter, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 138.006.600,00 PLN

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij