Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
14 grudnia 2009

Największe bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w 2009 roku

W 2009 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła pozytywną decyzją 29 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 767,9 mln Euro. Dzięki inwestycjom powstanie 8 152 nowych miejsc pracy. PAIiIZ uhonorował trzech największych zagranicznych inwestorów mijającego roku w kategoriach: największa inwestycja, inwestycja, która utworzyła najwięcej miejsc pracy oraz najważniejsza inwestycja w sektorze nowoczesnych technologii.

W kategorii „Największa Inwestycja w 2009 r.” laureatem nagrody jest firma Cargotec Poland. Na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim firma Cargotec Poland Sp. z o.o. wybuduje na ok. 41 ha montażownię maszyn przeładunkowych. Wartość inwestycji to 64,4 mln Euro. W montażowni firmy Cargotec produkowane będą głównie wózki widłowe, dźwigi suwnicowe, wozy bramowe i ciągniki terminalowe. Inwestor zamierza stworzyć do końca 2013 r. co najmniej 400 stałych miejsc pracy - 340 stanowisk robotniczych (monterów elektrycznych i mechanicznych, brygadzistów oraz pracowników magazynów i malarni) i 60 dla kadry kierowniczej. Firma Cargotec jest liderem w dziedzinie technologii produkcji ww. urządzeń, a jej dział badawczo-rozwojowy skupia się na opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, uwzględniających zagadnienia ochrony środowiska.


Od lewej : Sławomir Majman - Prezes PAIiIZ; Anna Sieńko - Dyrektor Generalna IBM Polska i Tomasz Biliński - Site Manager Cargotec Poland.

W kategorii inwestycji, która wygeneruje najwięcej miejsc pracy nagrodę otrzymuje firma IBM Polska Sp. z o.o. Plany IBM zakładają zatrudnienie do 2000 informatyków we Wrocławiu zgodnie z wnioskiem o grant. Proces zatrudniania będzie trwać do 2013 roku. Specjaliści będą świadczyć usługi administrowania serwerami, bazami danych, sieciami i aplikacjami dla klientów IBM, mających swoje siedziby na terenie Europy. IBM Polska zatrudnia Kierowników Projektów, Specjalistów IT, Administratorów Systemów. Jest to pierwsza tak duża inwestycja  w sektorze usług nowoczesnych. Nowy ośrodek dołączy do światowej sieci centrów IBM dostarczających usługi IT. Centra te monitorują, utrzymują i wspierają infrastrukturę informatyczną oraz zarządzają usługami IT dla tysięcy klientów IBM z całego świata. Rozpoczęcie działalności operacyjnej Centrum planowane jest wiosną 2010 roku.


Od lewej: Marek Ziółkowski - Wicemarszalek Senatu RP, Barbara Kudrycka - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Tomasz Biliński - Site Manager Cargotec Poland, Jolanta Jaworska - Dyrektor Programów Publicznych IBM Polska, Dietmar Hermann - Vice President Operations Woodward GmbH, Dominik Kania - Managing Director Woodward Governor Poland Sp.z o.o., Sławomir Majman - Prezes PAIiIZ S.A

W kategorii „nowoczesne technologie” laureatem nagrody jest firma Woodward Governor Poland Sp. z o.o. Firma jest częścią amerykańskiej korporacji Woodward Governor Company z siedzibą główną w Fort Collins w stanie Colorado w USA. Podstawową działalnością firmy jest projektowanie, produkcja i serwis urządzeń sterujących i monitorujących dla branż: lotniczej, silników przemysłowych, turbin i wytwarzania energii elektrycznej. Inwestycja firmy w podkrakowskich Niepołomicach warta jest około 35 mln złotych. Zakład będzie mieścił biura dla inżynierów i działów wspierających oraz halę produkcyjną. Zarówno działania projektowe, jak i produkcyjne będą się cechować dużym stopniem zaawansowania technologicznego, głównie w obszarze elektroniki, elektrotechniki i mechaniki.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij