Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Dlaczego Polska
Strona główna > Dlaczego Polska > Regiony > Współpraca z miastami i gminami

Porozumienia o współpracy z miastami prezydenckimi

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (dawna Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - PAIiIZ) wspiera instytucje regionalne w zakresie promocji gospodarczej, w tym promocji napływu BIZ. Wzmacniając działania zmierzające do profesjonalnej, zgodnej ze standardami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., obsługi inwestorów w regionach, Agencja zawarła w ostatnich latach porozumienia o współpracy z wieloma gminami/miastami.

Dotychczas Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. podpisała porozumienia z następującymi samorządami: Kielce, Białystok, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Olsztyn, Koszalin, Krosno, Częstochowa, Zamość, Piła, Szczecinek, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Łapy, Radom, Opole, Łomża, Iława, Tarnobrzeg, Zambrów, Pisz, Dębica, Inowrocław, Elbląg, Suwałki, Wałbrzych, Sanok, Mielec, Przemyśl, Kędzierzyn – Koźle, Ełk, Sieradz, Żyrardów, Dąbrowa Górnicza, Toruń, Zawiercie, Bytom, Chorzów, Konin, Łódź, Skierniewice, Szczecin, Ostrowiec Świętokrzyski, Zielona Góra, Słupsk, Tarnów, Chełm, Legnica, Piekary Śląskie, Płock, Skarżysko-Kamienna, Świętochłowice, Zabrze, Zgierz, Racibórz, Gorzów Wielkopolski, Stalowa Wola oraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego.

Aktualna lista współpracujących samorządów: Regionalne Biura Obsługi Inwestora.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie samorządów porozumieniami o współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. i obowiązki dla niej wynikające, Agencja nie może w pełni zagwarantować wszystkim partnerom jednakowo wysokiego standardu obsługi. Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. z niezwykłą starannością podchodzi do realizacji swoich zobowiązań, dlatego też została podjęta decyzja o ograniczeniu liczby podpisywanych porozumień do miast prezydenckich.

Od 2013 roku Agencja postanowiła przyjąć założenia strategii współpracy z miastami prezydenckimi, które obejmują następujące kwestie.

Zobowiązania Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. w ramach porozumień:

  • przeszkolenia pracowników delegowanych przez miasto i mających zajmować się obsługą inwestora, przygotowaniem ofert inwestycyjnych, promocją oferty inwestycyjnej miasta,

  • udzielanie patronatu nad wcześniej uzgodnionymi imprezami promocyjnymi o tematyce gospodarczej, odpowiadającymi tematem przedmiotowi działalności Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., organizowanymi w mieście (każdorazowo wymagana jest zgoda Zarządu Agencji),

  • przekazywanie ofert inwestycyjnych i gospodarczych przygotowanych przez miasto inwestorom i partnerom zagranicznym, w miarę możliwości Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. i na zasadach równego traktowania wszystkich samorządów.

Miasta w ramach tychże porozumień są zobowiązane do:

  • tworzenia i bieżącej aktualizacji regionalnych ofert inwestycyjnych typu greenfield i brownfield, wolnych powierzchni biurowych oraz udostępnianie ich Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.,

  • tworzenia i aktualizowania listy danych wg sektorów gospodarczych oraz bazy danych przedsiębiorstw - eksporterów w mieście,

  • gromadzenia danych statystycznych o mieście wg standardów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A.;

  • wspólnej obsługi projektów inwestycyjnych prowadzonych i wskazanych przez  Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A na terenie miasta,

  • przygotowywania i przekazywania PAIiIZ raportów opracowanych na podstawie powyższych danych, gdzie PAIiIZ może wskazać formę i zakres informacji do umieszczenia w raporcie.

Informacji na temat porozumień o współpracy udziela p. Monika Zdrojek, pełniąca obowiązki zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego, mail: monika.zdrojek@paih.gov.pl.

Celem porozumienia partnerskiego jest wzmocnienie współpracy na rzecz promocji gospodarczej oraz przyciągania inwestycji zagranicznych do gmin.

 


 


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Biuletyn, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 21.818.000,00 zł

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

fb yt tw bip internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij