Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
13 lutego 2018

Śniadanie biznesowe nt. finansowania przedsięwzięć na rynkach Afryki

W miniony wtorek prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula wziął udział w śniadaniu biznesowym organizowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W wydarzeniu uczestniczyli przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją w Afryce. Goście wypełnili salę po brzegi, a dyskusje były bardzo konkretne.
Wspólnie z przedstawicielami zarządów BGK, KUKE i PFR TFI omówiliśmy praktyczne aspekty wejścia na rynki afrykańskie. Eksperci przedstawili narzędzia wsparcia oferowane przez instytucje rozwoju m.in. wsparcie dłużne i kapitałowe oraz ubezpieczenie transakcji eksportowych.

- Afryka zaraz za Azją jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kontynentów. O rynek afrykański zabiegają wielcy gracze, tacy jak USA, Chiny, czy Rosja. Póki co eksport z Polski do Afryki to niewiele ponad 1% eksportu ogółem – wskazywał Wojciech Hann, członek zarządu BGK. -W Afryce sfinansowaliśmy dotychczas kilkadziesiąt transakcji. Udział Afryki w łącznym wolumenie naszego wsparcia jest niewielki, ale podejmujemy działania na rzecz jego zwiększenia – kontynuował.
 


Gościem specjalnym spotkania była Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, która opowiedziała o wspieraniu eksportu jako kluczowym elemencie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. -Chcemy, by liczba zainteresowanych Afryką firm rosła. Ważne są: promocja, obecność na rynku pośredników służących pomocą przedsiębiorcom, instrumenty finansowe wspierające eksport i ekspansję zagraniczną oraz współpraca międzynarodowa – mówiła minister.
 - Afrykę z jej wielomilionowymi rynkami traktujemy priorytetowo w strategii działań sieci Zagranicznych Biur Handlowych. Bramą do rynków afrykańskich są obecnie takie kraje jak Kenia, RPA czy Nigeria. W Nairobi funkcjonuje już nasze biuro, które obsługuje polskie firmy głównie z sektorów medycznego, farmaceutycznego, rolno-spożywczego, motoryzacyjnego i budowlanego. W planach na najbliższe miesiące jest otworzenie lokalnych biur PAIH w Algierze, Kairze, Lagos, Addis Abeba - komentował prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula. -Pamiętajmy, że afrykańska kultura biznesu wymaga budowania długotrwałych relacji z lokalnymi partnerami oraz nadawania spotkaniom w sprawie zamówień rządowych odpowiedniej rangi - dodał prezes Pisula.

 
Prezes Wojciech Hann poprowadził panel dyskusyjny z polskimi przedsiębiorcami działającymi od lat w Afryce. Reprezentanci spółek Ursus, Navimor i Jakusz podzielili się swoimi doświadczeniami oraz uprzedzili, z jakimi barierami powinny się liczyć firmy zainteresowane rozwijaniem działalności na tych rynkach. Kancelaria Clifford Chance, obsługująca transakcje międzynarodowe, przybliżyła aspekty prawne współpracy z krajami Afryki. (BGK)

zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Biuletyn, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 21.818.000,00 zł

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

fb yt tw bip internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij