Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
12 września 2017

Doing Business in Germany czyli wspieramy ekspansję na rynek niemiecki

Polsko-niemiecka współpraca gospodarcza ma swoje długie tradycje. Nasz zachodni sąsiad od lat figuruje na liście naszych najważniejszych partnerów handlowych - powiedział prezes PAIH, Tomasz Pisula otwierając seminarium zorganizowane przez PAIH, wspólnie z Germany Trade & Invest oraz Bankiem Polskim PKO BP. Gościem honorowym spotkania był Ambasador Niemiec, Rolf Nikel.

- Dzięki tej owocnej, bilateralnej wymianie i wzajemnemu edukowaniu rodzimego biznesu w praktycznych aspektach ekspansji zagranicznej, konkretne dobra i usługi jako efekt polskiej przedsiębiorczości są znane na całym świecie, docierając do najodleglejszych zakątków - mówił Pisula. - Zawsze można jednak i lepiej i więcej, na co szczerze liczymy i czemu służą takie spotkania strategiczne jak chociażby to dzisiejsze - dodał.Tomasz Pisula, Prezes PAIH otwiera seminarium


Jak przyznał ambasador Niemiec, Rolf Nikel, polska gospodarka rozwija się w ostatnich latach niezwykle prężnie, o czym świadczą główne wskaźniki makroekonomiczne. Polska jest obecnie szóstą najmocniejszą gospodarką Unii Europejskiej - Dynamika, którą obserwujemy z zaciekawieniem, znajduje też swój wymierny oddźwięk w polsko-niemieckich stosunkach gospodarczych. W ubiegłym roku bilans handlu pomiędzy naszymi krajami przekroczył 100 mld euro, miał miejsce transfer zaawansowanych technologii i umiejętności, utworzonych zostało 300 tyś. nowych miejsc pracy - przytoczył dane ambasador Nikel. - Takie marki jak Solaris czy Nowy Styl, z sukcesem funkcjonujące na rynku niemieckim, potwierdzają tylko siłę polskiej innowacyjności - dodał. Ambasador zaznaczył również, że Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa pozostaje dla przedsiębiorców w Polsce partnerem oferującym kompetentne i kompletne wsparcie, zachęcając tym samym polski biznes do kontaktu.

Artur Terlecki, ekspert z Departamentu Inwestycji Zagranicznych, PAIH zachęcił do korzystania z usług Agencji, gdzie na przedsiębiorców czekają dedykowani project managerowie - mentorzy, znający dogłębnie docelowe rynki lokalne. Agencja od lat gromadzi kapitał eksperckiej wiedzy, umiejętności i kontaktów biznesowych, oferuje doradztwo lokalizacyjne, organizację wizyt studyjnych i misji gospodarczych, kompleksowe i szyte na miarę wsparcie od wdrożenia pomysłu na nowych rynkach aż po opiekę after-care. –Stanowimy dostępną dla polskich przedsiębiorców ukierunkowanych na ekspansję zagraniczną grupę aniołów biznesu. Jesteśmy obecni na wielu rynkach, posiadamy już 10 biur zagranicznych z bogatym portfolio zrealizowanych projektów inwestycyjnych - mówił Terlecki. - Do końca roku zostanie otwartych kilkadziesiąt kolejnych placówek, których nowy format będzie współgrał z innowacyjnością i świeżością polskich pomysłów - dodał.Tomasz Pisula, Prezes PAIH podczas seminarium


W dalszej części seminarium eksperci z Germany Trade & Invest opisali model wspierania inwestorów zagranicznych w Niemczech, który dysponuje bogatym repozytorium instrumentów pomocowych. Obecnie agencja posiada 50 placówek zlokalizowanych na niemal każdym kontynencie. Rynek niemiecki, wedle przytoczonych danych, jest szczególnie chłonny i atrakcyjny dla sektora przemysłu maszynowego, robotyki i automatyki, co wynika z faktu wejścia w epokę tzw. Industrie 4.0 - czwartej rewolucji maszynowej, oznaczającej w praktyce pełną komputeryzację procesów wytwórczych. Statystyki pokazują, iż największe natężenie polskich inwestycji występuje na terenie landu Nadrenia Północna-Westfalia. Poza północnymi Włochami, Niemcy dominują w Europie jeśli chodzi o skalę inwestycji zagranicznych w sektorze maszynowym, będąc największym producentem wysoko rozwiniętego sprzętu zaraz po Chinach i Stanach Zjednoczonych - uzasadniła Claudia Grüne, Manager Dywizji Machinery & Equipment GTAI.

Podczas spotkania pojawiły się również opisy wartości poszczególnych, bankowych programów wsparcia kapitałowego i konsultingowego. - Inwestycje zagraniczne są dobre dla polskich firm. Widzimy to po zagranicznych firmach, które zainwestowały w Polsce. Fundusz Ekspansji Zagranicznej wypełnia lukę na polskim rynku finansowym, działając według sprawdzonych wzorców europejskich - powiedział Marcin Pawłowski z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK. Już dwa lata Bank Polski PKO BP funkcjonuje w Niemczech, działając w oparciu o zasadę spójności i optymalizując rozliczenia (w czasie rzeczywistym) swoich klientów biznesowych. - Zaufanie naszych klientów w kontekście obsługi rozliczeń polsko-niemieckich budujemy w oparciu o ranking Banku Centralnego. Wedle rankingu Bank Polski PKO BP zajmuje czwarte miejsce wśród najstabilniejszych banków w Europie, co ma duże znaczenie dla biznesu - konkludowała Agnieszka Duempelmann, Branch General Manager PKO BP.Seminarium "Doing Business in Germany: Opportunities Through Innovation"


Część oficjalną seminarium zakończyła sesja networkingowa, pozwalająca na pogłębienie i zindywidualizowanie tematyk poruszonych podczas wystąpień prelegentów. Spotkanie odbyło się 12 września w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Partnerem strategicznym był Bank PKO BP.


Załączniki:


zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Biuletyn, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 21.818.000,00 zł

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

fb yt tw bip internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij