Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
22 maja 2017

Prezydent Singapuru w Polsce: forum gospodarcze i dwie umowy o współpracy

Do Polski przyjechał Prezydent Singapuru Tony Tan wraz z przedsiębiorcami. To pierwsza oficjalna wizyta singapurskiej głowy państwa w naszym kraju. - Wizyta wpisuje się w politykę gospodarczą Prezydenta oraz polskiego rządu - podkreślał Prezydent Andrzej Duda, podczas Forum Biznesowego Singapur - Polska, które z tej okazji, 22 maja zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Tego samego dnia w Pałacu Prezydenckim Agencja podpisała również listy intencyjne z International Enterprise Singapore Board oraz Singapore Business Federation.
- Wielką ambicją Pałacu Prezydenckiego, rządu jak i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest poszerzanie dla Polski horyzontu współpracy gospodarczej na cały świat - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii podpisywania porozumień pomiędzy Agencją a jej odpowiednikami z Singapuru, poprzedzającej Forum Biznesowe Singapur - Polska.Prezydent Andrzej Duda: Chcemy, aby nasze silne, odnoszące sukces w Europie firmy, podążały ze swoimi planami znacznie dalej


Prezydent przypomniał, że 80 procent polskiego handlu zagranicznego odbywa się w obrębie Unii Europejskiej. - Chcemy, aby nasze silne, odnoszące sukces w Europie firmy, podążały ze swoimi planami znacznie dalej. Polska władza zaangażowała się w działania przyczyniające się do otwierania kolejnych perspektywicznych rynków. Jednym z nich jest Azja, do której droga wiedzie właśnie przez Singapur - dodał Prezydent Duda, wspominając o Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH, otwartym w  2017 roku w Singapurze.
 


Prezes PAIH Tomasz Pisula podpisuje w imieniu PAIH porozumienie z Yew Sung Pei - szefem International Enterprise Singapore

 
Porozumienia o współpracy z International Enterprise Singapore Board oraz Singapore Business Federation, które zostały podpisanie przez prezesa PAIH, Tomasza Pisulę w obecności Prezydentów Andrzeja Dudy oraz Tony Tana, mają szczególne znaczenie. Współpraca wesprze działania oddziału Agencji w Singapurze, którego głównym zadaniem jest zarządzanie informacją gospodarczą o singapurskim rynku oraz wyszukiwanie możliwości do intensyfikacji współpracy biznesowej dla polskich przedsiębiorców w tym jednym z najbardziej innowacyjnych krajów świata.Spotkanie warsztatowe w PAIH dla delegacji biznesowej z Singapuru, gości wita wiceprezes Krzysztof SengerWymiana informacji i ścisła współpraca przy organizacji imprez biznesowych oraz spotkań typu B2B, ożywić mają osłabioną ostatnio wymianę handlową z Azjatyckim Tygrysem. Singapur jest głównym odbiorcą polskiego eksportu w Azji. W 2016 roku wartość sprzedaży polskich towarów i usług - głównie statków, łodzi i struktur pływających -  do tego państwa wyniosła 569 ml euro.


Po lewej Prezydenci Tony Tan i Andrzej Duda. Szef Singapore Business Federation, Ho Meng Kit i wiceprezes PAIH Krzysztof Senger


Mimo spadków, udało się jednak zbalansować do niedawna spory deficyt handlowy między oboma krajami. Pojawiły się także kolejne perspektywiczne obszary do współpracy gospodarczej. Główny kraj azjatyckiej organizacji wolnego handlu ASEAN może być dla Polski partnerem w przemyśle obronnym, spożywczym, dóbr konsumpcyjnych czy w handlu i rozwoju technologii.
 


Prezes PAIH Tomasz Pisula: Nieprzypadkowo pierwszy zagraniczny oddział Agencji w Azji otworzyliśmy właśnie w Singapurze. To azjatycki przyczółek PAIH


- Singapurskie firmy interesują się polską Doliną Lotniczą, a także polskimi autobusami elektrycznymi - wymieniał Prezydent Andrzej Duda. Delegacja biznesowa, która przybyła do Polski wraz z Prezydentem Tonym Tanem zainteresowana była również polskim sektorem motoryzacyjnym. O jego potencjale, a także o atrakcyjności inwestycyjnej Polski opowiadali przedsiębiorcom z Singapuru wiceprezes PAIH ds. inwestycyjnych, Krzysztof Senger oraz eksperci Agencji, podczas spotkania warsztatowego w siedzibie PAIH, które 22 maja rozpoczęło program gospodarczy wizyty prezydenta Tana w Polsce.

 


Prezentacja potencjału singapurskiego rynku


- Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Singapurze zostało otwarte nie tylko z myślą o polskim eksporcie, ale i o wspieraniu polskich inwestycji w całej Azji - wspominał Prezydent Duda już podczas popołudniowego Forum Biznesowego Polska - Singapur, w którym udział wziął również Prezydent Tony Tan oraz 70 przedsiębiorców z obu krajów. – Nieprzypadkowo pierwszy  zagraniczny oddział Agencji w Azji otworzyliśmy właśnie w Singapurze. To azjatycki przyczółek PAIH - uzupełniał prezes Agencji.  - Ożywienie współpracy inwestycyjnej obu krajów to  również obszar aktywność singapurskiego oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu - mówił szef PAIH, Tomasz Pisula podczas Forum, dziękując przy okazji Prezydentowi Dudzie za promocję aktywności Agencji na świecie.  Wedle najnowszych danych NBP, skumulowana wartość Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych polskich firm w Singapurze  wyniosła w 2015 roku 89 mln euro, natomiast singapurskich w Polsce była czterokrotnie mniejsza (17 mln  euro).

Do działalności biznesowej w Singapurze polskich przedsiębiorców namawiał Prezydent Tony Tan wspominając, że jego kraj ma  strategiczne położenie i największe centra logistyczne świata, należy do zarówno do ASEAN, jak i Trans Pacific Partnership (TPP), jest w ścisłej czołówce światowego rankingu atrakcyjności prowadzenia firm Doing Business i słynie ze stabilności gospodarczej i politycznej. - Stworzyliśmy doskonale warunki do rozwoju sektora małych i średnich firm. Jesteśmy też dobrym krajem do testowania nowych technologii. Singapur to też jeden z największy inwestorów w Azji, Chinach i Indiach - podkreślał inwestycyjną atrakcyjność kraju Prezydent Tan. (PAIH)
 

zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Biuletyn, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 19.818.000,00 zł

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij