Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
6
lutego
2017
Zmieniany Polski Przemysł - Wspieramy polską ekspansję
6 lutego 2017
- Często tam, gdzie chcemy otwierać nowe biura handlowe spotykamy już polskich przedsiębiorców. Ale i oni wskazują, że brakuje im publicznego partnera z kraju. To się zmieni - powiedział prezes PAIH Tomasz Pisula podczas debaty na temat konkurencyjności polskich firm. Dyskusja odbyła się 6 lutego we ramach forum Zmieniamy Polski Przemysł.

- Zagraniczne Biura Handlowe, które już otwieramy zastąpią mało efektywne WPHI. Teraz pracownicy, a zatrudniamy ekspertów znających rynki lokalne, będą rozliczani z efektów swojej pracy - mówił prezes Pisula.

Obecni na forum reprezentanci polskiego biznesu zaznaczyli, że zapowiedzi prezesów spółek w ramach PFR to dobry sygnał. - Powiało świeżością. To daje nadzieję polskim spółkom, które chcą rozwijać się na rynkach zagranicznych - powiedział prezes Polwax SA Dominik Tomczyk. - Ekspansja zagraniczna to naturalny etap rozwoju firmy - zauważył Krzysztof Haładyj, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy. - Od dwóch, trzech lat obserwujemy rosnące zainteresowanie polskich spółek wychodzeniem z działalnością za granicę - mówił Haładyj.


Tomasz Pisula: Zamiast konkurować za granicą, polscy przedsiębiorcy są gotowi aby występować tam wspólnie

W panelu wzięli udział szefowie polskich firm oraz przedstawiciele spółek afiliowanych przy PFR. Szefowie PAIH, KUKE oraz TFI BGK przedstawili ofertę dla polskich firm zainteresowanych ekspansją zagraniczną. - Zagraniczne Biura Handlowe będą oferowały kompleksowe wsparcie: od rozeznania danego rynku, przez skojarzenie z lokalnymi partnerami, po organizację misji handlowych i wsparcie podczas targów - mówił prezes Pisula. - W ramach grupy PFR jesteśmy w stanie przygotować kompleksową ofertę dla klienta. Nie ma potrzeby odsyłania firm pod różne adresy – zaznaczył wiceprezes KUKE Janusz Władyczak. - Możemy iść za spółką za granicę i zostać ich mniejszościowym inwestorem - tłumaczył członek Zarządu TFI BGK Piotr Broda. - Nie dotujemy jednak inwestycji, ponosimy ryzyko z partnerem - dodał Piotr Broda.

Pytani o perspektywiczne rynki dla polskich przedsiębiorców prelegenci wskazywali Daleki Wschód, Afrykę i Amerykę Łacińską. - To są bardzo obiecujące rynki, ale trzeba wziąć pod uwagę, że istnieje tam też ryzyko polityczne - powiedział prezes Pisula. Jak zaznaczyła Iwona Woicka-Żuławska, dyrektor Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ, zagraniczne placówki dyplomatyczne również będą wspierały polskie firmy za granicą. Obok działających obecnie, otwierane będą placówki w nowych miejscach, jak: Singapur, Sajgon, Szanghaj czy Teheran.

Prezes Pisula podkreślił dobrą współpracę z klastrami i stowarzyszeniami branżowymi. Wskazał, że przy wychodzeniu za granicę sprawdza się właśnie współpraca, a nie rywalizacja. - Zamiast konkurować za granicą, polscy przedsiębiorcy są gotowi aby występować tam wspólnie. Na przykład w Kazachstanie polskie firmy mogły dzięki takiej współpracy wziąć udział w wielkich przetargach - zauważył prezes Pisula.

Debata odbyła się 6 lutego w warszawskim hotelu Sheraton podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.  Wśród gości Forum znaleźli się m.in. wicepremier Jarosław Gowin, prezes PFR Paweł Borys oraz wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński, który oficjalnie otworzył konferencję. (PAIH)


zobacz wszystkie aktualności

Dodaj do:    
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
ul. Bagatela 12; 00-585 Warszawa;
Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

godziny pracy: poniedziałek-piątek 8:00-16:00
BIP
NIP: 526-030-01-67; kapitał zakładowy: 9.116.000,00 zł
KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności
JESTEŚMY CZĘŚCIĄ GRUPY
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij