Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
Aktualności
26
listopada
2015
Polskie firmy inwestują w badania, rozwój i innowacje
26 listopada 2015
Dostęp do szeregu instrumentów wsparcia, w tym funduszy UE, ale też umiejętne poruszanie się wśród nich, może wpływać na wysokości zysku osiąganego przez polskie firmy. Takie wnioski płyną z V edycji raportu „Rynek B+R+I w Polsce - wsparcie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw”. Opracowanie powstało przy współpracy Crido Taxand, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz techBrainers.

Wedle ekspertów PAIiIZ rośnie, choć powoli, wskaźnik nakładów na działalność badawczo-rozwojową. Wzrasta też udział przedsiębiorców w finansowaniu działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. Trendy te mają odzwierciedlenie w portfelu projektów opartych na wiedzy, obsługiwanych przez PAIiIZ. - Polska jest największym beneficjentem środków UE. Musimy wydać je mądrze - zaznaczyła Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ.

Badanie pokazuje, że grupa polskich przedsiębiorców zwiększająca wydatki na działalności B+R+I jest coraz liczniejsza. Jeszcze w 2012 roku średni udział w wydatkach firm na B+R wynosił 37%, podczas gdy w 2014 roku stanowił już 47%. Rośnie też liczba przedsiębiorstw, które tworzą własne zespoły specjalizujące się w rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. Dowodem na rosnące znaczenie prowadzenia własnej aktywności B+R+I i konkurowanie dzięki niej z rynkowymi rywalami, jest chęć ochrony opracowywanych innowacji poprzez ich opatentowanie. Europejski Urząd Patentowy (EPO) odnotował aż czterokrotny wzrost wniosków z Polski w ciągu ostatniej dekady.

Firmy dostrzegają współzależność między inwestycjami w innowacje a korzyściami biznesowymi. Aż 90% przedstawicieli działów badawczo-rozwojowych uważa, że opracowywanie innowacyjnych rozwiązań pozwoli wygenerować dodatkowe przychody. Kolejną korzyścią, na którą liczą przedsiębiorcy jest szansa uzyskania przewagi konkurencyjnej, umożliwiającej im wejście z sukcesem na nowe rynki za granicą. (Crido/PAIiIZ)


Zapraszamy do zapoznania się z raportem:

Crido - Prezentacja

Raport Rynek B+R+I w Polsce 2015


zobacz wszystkie aktualności

Dodaj do:    
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
ul. Bagatela 12; 00-585 Warszawa;
Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl

godziny pracy: poniedziałek-piątek 8:00-16:00
BIP
NIP: 526-030-01-67; kapitał zakładowy: 9.116.000,00 zł
KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności
JESTEŚMY CZĘŚCIĄ GRUPY
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij